Używane samochody z Niemiec - gdzie ich szukać i na co uważać?


Kupno samochodu używanego to niełatwe zadanie. Wiele pojazdów jest wyeksploatowanych i powypadkowych, a te pochodzące z polskiej sieci dealerskiej niejednokrotnie są gorzej wyposażone od tych zza zachodniej granicy. Z tego też powodu, ale także ze względu na lepszy stan techniczny wielu modeli, auta z Niemiec są łakomym kąskiem na naszym rynku.

Dlaczego samochody używane z Niemiec cieszą się tak dużą popularnością?


Jak wspomniano już we wstępie, pojazdy te częstokroć są nie tylko lepiej wyposażone, ale również znacznie bardziej zadbane. W kraju za Odrą istnieje zdecydowanie większa świadomość kierowców na temat bezpieczeństwa i komfortu jazdy, bardziej restrykcyjne są także badanie techniczne. Znacznie lepszy niż u nas stan dróg również pozytywnie wpływa na kondycję tamtejszych aut. Dzięki temu samochody z Niemiec nie wymagają po kupnie większych napraw, poza zwykłym serwisem części i płynów eksploatacyjnych, nawet jeśli często mają przebiegi liczone w setkach tysięcy kilometrów. Horrendalnie wysokie koszty napraw blacharskich na tamtejszym rynku, sprawiają, że często można znaleźć atrakcyjne oferty sprzedaży samochodów uszkodzonych w wyniku wypadków bądź kolizji.

Samochody z Niemiec - oferty sprzedaży

Nasi zachodni sąsiedzi, podobnie jak my, posiadają liczne portale internetowe z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Auta z Niemiec możemy znaleźć więc na E-bay`u, a także na popularnych stronach www.mobile.de czy www.autoscout24.de. Dużą popularnością cieszą się również aukcje z pojazdami uszkodzonymi, jak choćby Copart. W wielu regionach nadal prężnie działają giełdy oraz komisy, zwane Autohausami. Zauważyć trzeba jednak, że coraz trudniej kupić dobry samochód od prywatnego sprzedawcy, ponieważ co ciekawsze oferty szybko wyłapywane są przez handlarzy, którzy kupują dany pojazd, a następnie odsprzedają go ze sporym zyskiem.

Do ceny kupowanego w Niemczech samochodu trzeba doliczyć oczywiście cenę ewentualnego transportu oraz wyższe niż w przypadku pojazdów krajowych, koszty rejestracji, spowodowane m.in. koniecznością zapłacenia akcyzy czy też tłumaczenia dokumentów. Mimo to, auta zza zachodniej granicy nadal potrafią być atrakcyjną ofertą dla polskich kupujących, chociażby ze względu na powszechnie znaną niemiecką dokładność, która sprawia, że są one często w zdecydowanie lepszej kondycji niż pojazdy od nowości eksploatowane w Polsce.